1. مقاله ای از بانو آوین کلهر

  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

   

  مقاله ای با عنوان «نگاهی بر مکتب نقد کلمه گرا» به قلم بانو آوین کلهر

   

  ASA (2)

   

   

  جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه

  چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

                                         «حافظ»

   

   

  وقتی به سیر تدریجی مکاتب ادبی از دیرباز تا مکتب اصالت کلمه می‌نگریم می‌بینیم هر یک از مکاتب ادبی تا قبل از ظهور مکتب ادبی اصالت کلمه بر مکتب پیشین خود نقد زده‌اند چون هر مکتب به نوعی آنتی‌تز مکتب پیشین خود است اما به صراحت می‌توان گفت که تنها مکتب ادبی‌ای که می‌تواند به صورت علمی و به عنوان یک مکتب نقد ادبی بر مکاتب پیشین و تمام جریانات شعرمحور و داستان‌محور نقد بزند مکتب نقد کلمه‌گرا است.
  ادبیات کلمه‌گرا طی فرایند نقدی که بر مکاتب ادبی پیش از خود و حتی شریعت‌های ادبی‌ای که در آینده بعد از مکتب ادبی اصالت کلمه خواهند آمد دارد، تمام تئوری‌های ادبی جهان را در دو دسته‌ی اساسی جای می‌دهد:
  ا. تئوری‌های کاهشی- افزایشی

  ۲. تئوری‌های آمیزشی

  ابتدا این واکاوی را از نگاه تئوری افزایشی- کاهشیِ مکتب نقد کلمه‌گرا انجام می‌دهم. در این تئوری همان طور که از عنوانش برمی‌آید افزایش یا کاهش بعدی از کلمه مد نظر است.

  از نگاه مکتب نقد کلمه‌گرا تمام سبک‌ها و مکاتب ادبی پیشین در نخستین گروه جای می‌گیرند و به وضوح مشخص است که در مکاتب ادبی آغازین مانند کلاسیسیم و رومانتیسم، تئوری کاهشی- افزایشی به صورت ناخودآگاه شکل گرفته است یعنی با وجود آن هنوز مکاتبی همانند رئالیسم، سوررئالیسم، سمبولیسم و فوتوریسم و..‌. به وجود نیامده بودند اما به گونه‌ای ناخودآگاه این پتانسیل‌های کشف نشده در بیانیه‌های متون این ژانرها کاهش یافته بودند‌.

  (ادامه مطلب…)


 2. فراداستان «جنس سوم» از بانو نیلوفر مسیح

  ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

   

  نسخه ی پی دی اف فراداستان «جنس سوم» به قلم بانو نیلوفر مسیح

   

  برای دانلود  روی  جنس سوم   کلیک کنید.

   

   

  photo_2016-05-02_20-36-28

   

   


 3. مقاله ای از بانو آوین کلهر در سایت تحلیلی خبری مرغ سحر

  ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  مقاله ای با عنوان «نقد ادبیات کلمه گرا بر مکتب ادبی کلاسیسیسم» به قلم بانو آوین کلهر – قسمت اول

  در  سایت تحلیلی خبری مرغ سحر

  IMG_20160414_121545

  وقتی به سیر تدریجی مکاتب ادبی از دیرباز تا مکتب اصالت کلمه می نگریم ، می بینیم هریک از مکاتب ادبی تا قبل از ظهور مکتب ادبی کلمه گرا بر مکاتب پیشین خود نقد زده اند چون هر مکتب به نوعی آنتی تز  مکتب پیشین خود است اما به صراحت می توان گفت  که تنها مکتب ادبی ای که می تواند به صورت علمی و به عنوان  یک مکتب نقد ادبی بر مکاتب ادبی پیشین و تمام جریانات شعرمحور و داستان محور نقد بزند مکتب نقد کلمه گرا است.
  از آن جا که مکتب ادبی اصالت کلمه، تنها مکتب ادبی ای است  که علاوه بر مکتب ادبی بودن ، مکتب نقد علمی هم می باشد از دیدگاه مکتب نقد کلمه گرا، مکتب ادبی کلاسیسیسم را بررسی می کنم:

  ۱- ابتدا این واکاوی را از نگاه تئوری افزایشی- کاهشی مکتب نقد کلمه گرا انجام می دهم. در این تئوری همان طور که از عنوانش بر می آید افزایش یا کاهش بعدی از کلمه مد نظر است.

    (ادامه مطلب…)


 4. سه فراشعر از جناب آقای میثم رجبی درمکتب اصالت کلمه

  ۲۵ فروردین ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

  meysam rajabi

   

  «تعالی»

   

  با شنل‌های سیاه و پوتین‌های سخت

  «قربان صدای پایی

  انتهای پیاده رو زمزمه می شود.»

  اشباح خیره به انتهای پیاده رو.

  «می‌روم سر و گوشی آب دهم.»

  □                

  [خیابان را که میان چمدانش چپانده بود باز می‌کند و از پیاده‌روی آن…]

  «چشم‌هایش را که رویم بست

  جهانم در تاریکی ذ

                       ر 

                       ه 

                       ذ

                       ر

                       ه فرو می‌رفت.

  (ادامه مطلب…)


 5. مقاله بانو نیلوفر مسیح در روزنامه غرب و سایت بین المللی شعر ایران و خبر ویژه

  ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

  مقاله ای با عنوان «قراردادی بودن کلمات از نگاه مکتب اصالت کلمه» به قلم بانو نیلوفر مسیح در روزنامه ی غرب شماره ی ۴۸۹- یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵ و پایگاه های اینترنتی:

   

  سایت بین المللی شعر ایران

  سایت خبر ویژه

   

   

  photo_2016-04-13_15-11-13

   

  «قراردادی بودن کلمات از نگاه مکتب ادبی اصالت کلمه»

   

   

  عرصه‌ی سخن بس تنگ است، عرصه‌ی معنی فراخ. از سخن پیش‌تر آ تا فراخی بینی و عرصه بینی! «مقالات شمس/۹۶»

  در این مقال ما با یک پرسش اساسی و مکرر از جانب منتقدان مکتب ادبی اصالت کلمه روبه‌رو هستیم و آن این که چرا مکتب اصالت کلمه در عرصه‌ی ادبیات به کلمه که یک قراردادست اصالت داده و آن را قائم به ذات و هدف ادبیات می‌داند؟

  همان طور که اهل ادب در جریان هستند بحث قراردادی بودن دستور زبان و حتی کلمات یک بحث ریشه‌دار و عمیق است که افلاطون در محاوره‌ی کراتولوس رابطه‌ی طبیعی داشتن نام‌ها را که همان کلمات هستند با متعلقاتشان پیش می‌کشد. در این محاوره عده‌ای از شخصیت‌ها طرفدار قراردادی بودن کلمات هستند و عده‌ای دیگر طرفدار طبیعی بودن کلمات و رابطه‌ی طبیعی داشتن آن‌ها. کسانی که طرفدار طبیعی بودن رابطه‌ی بین لفظ یک کلمه و معنای آن هستند نام‌آواها را مثال زده‌اند که به نظر می‌رسد تلفظ آن‌ها بازتاب اصوات آن نوع فعالیتی باشد که این کلمات بر آن‌ها دلالت دارند در مقابل طرفداران نظریه‌ی قراردادی بودن زبان یعنی سوفسطائیان و اخلاف آن‌ها نظریه‌ی قراردادی بودن زبان را مطرح می‌کنند و می‌گویند بیشتر کلمات موجود در زبان هیچ رابطه‌ای با اصوات طبیعی آن‌ها ندارند به عنوان مثال هیچ دلیلی وجود ندارد که چرا یک میز باید میز خوانده شود اما امروزه با وجود توصیفات زبان‌شناسی زبان‌های گوناگون نظریه‌ی طبیعی بودن زبان درباره‌ی اکثریت کلمات موجود در همه‌ی زبان‌ها نادرست است هر چند می‌توان مثال‌های محدودی یافت که نظریه‌ی طبیعی بودن رابطه‌ی بین لفظ و معنی را تأیید می‌کند اما قسمت اعظم زبان نظریه‌ی قراردادی را که به معنای اختیاری بودن رابطه‌ی صداها و معانی است پذیرفته‌.

   

  (ادامه مطلب…)


 6. نقدی به قلم جناب آقای«ماجو مهری»بر رمان«فریاد»

  ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

   

   

  نقدی بر رمان مینی مال «فریاد» نوشته ی جناب آقای میثم رجبی

   

   

  Screenshot_2010-01-16-15-39-52

   

   

  «فریاد» اثر میثم رجبی، کتابی است هفتاد و پنج صفحه ای که انتشارات علمی کالج آن را به چاپ رسانده است. طراحی روی جلد آن یک نقاشی اکسپرسیونیستی می باشد از جان لنیکای لهستانی. داستان با تصاویر سوررئالیستی از اتاق فریاد (شخصیت اول داستان) آغاز می شود که با این توجه این نگرش را به خواننده القا می کند که تا پایان داستان با تصاویر سوررئالیستی متعدد مواجه شویم. انتخاب نام دو کاراکتر اصلی از جانب نویسنده بسیار هوشمندانه بوده است. فریاد می تواند بیانگر شخصی باشدکه می خواهد عقده هایش را فریاد بزند اما از این کار ناتوان است. رها نیز عامل رهایی فریاد می تواند قلمداد شود، رهایی از مشکلاتی که با آن ها دست و پنجه نرم می کند چرا که رها در قسمت میانی و هم چنین پایانی داستان راجع به رهایی و آزاد شدن صحبت می کند.

  داستان راجع به پسرجوانی است که از اختلال روانی رنج می برد که از ابتدا تا انتهای داستان درگیر یک دختر خیالی(رها) می باشد. در اواسط کتاب عمه،پسر عمه(سعید) و دختر عمه(سوزان) به جریان داستان اضافه می شوند. فریاد دچارکابوسی شبانه است و هر شب یک نفر در خواب او خواهد مرد.روانکاو معالج وی این گونه تشخیص می دهد که فریاد در گذشته در مراسم ختم یک نفر شرکت کرده و آن جا به دختری دلبسته شده در نتیجه در زمان حال هر شب یک نفر در خواب او خواهد مرد تا آن دختر به مراسم ختم او بیاید و فریاد بتواند بار دیگر او را ببیند.

  (ادامه مطلب…)


 7. مکتب اصالت کلمه در تلگرام

  ۹ بهمن ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  گروه ها و کانال های مرتبط با مکتب اصالت کلمه در تلگرام:

   

   

  اشعار استاد آرش آذرپیک

   

   

  گروه دیدگاه اصالت کلمه

   

   

   

  کانال دیدگاه اصالت کلمه

   

   

  گروه مکتب ادبی اصالت کلمه

   

   

  شاهکارهای اصالت کلمه و شعر

   

   

   

  کانال مکتب اصالت کلمه

   

   

   

  کانال شاهکارهای اصالت کلمه و شعر

   

   

   کارگاه ادبی قلم سبز 

   

   

   

  کانال ها و گروه های دیگر با نام «مکتب اصالت کلمه» در تلگرام هیچ ارتباطی به این مکتب نداشته و ندارند.

   


 8. گفتگوی خبرگزاری فارس با بانو نیلوفر مسیح

  ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  این گفتگو را در خبرگزاری فارس و سایت خبر ویژه بخوانید.

   

   

  مندرج در هفته نامه ی «غرب»، شماره ی ۴۷۸ ، سال یازدهم، یکشنبه ۴ بهمن ۹۴

   

   

  نیلوفر مسیح در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
  گذری انتقادی بر ادبیات معاصر از نگاه مکتب ادبی اصالت کلمه

  چند صباحی است در محافل ادبی با چندین پرسش مکرر از جانب ادب دوستان، منتقدان، شاعران و نویسندگان مواجه هستیم که فرزندان مکتب اصالت کلمه را به ارائه پاسخی معقول واداشته تا به برطرف شدن مسائل ایجاد شده در ذهن سوق داده شود.

  خبرگزاری فارس: گذری انتقادی بر ادبیات معاصر از نگاه مکتب ادبی اصالت کلمه

   

  به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، چند صباحی است در محافل ادبی با چندین پرسش مکرر از جانب ادب دوستان، منتقدان، شاعران و نویسندگان مواجه هستیم که فرزندان مکتب اصالت کلمه را به ارائه پاسخی معقول واداشته تا به برطرف شدن مسائل ایجادشده در ذهن سوق داده شود.

  حال ذکر یک نکته الزامی است و آن این‌که نام بردن از افراد خاص در این حال به معنی رد نظریات این بزرگان و نادیده گرفتن ظرفیتی که این عزیزان در ادبیات این مرزوبوم کشف کرده‌اند نیست بلکه تنها یک انتقاد از سوی یکی از صاحب‌نظران این عرصه است که نیت خود را پیشبرد ادبیات این سرزمین اعلام می‌کند.

  بر این اساس به سراغ نیلوفر مسیح یکی از کارشناسان ادبیات رفته تا پاسخگوی ابهامات پیش آمده باشد. لازم است متذکر شوم مطالبی که در ادامه باهم آن را می‌خوانیم نظرات یک از کارشناسان این حوزه است و تائید یا رد آن برعهده خود صاحب‌نظران و مخاطبان ارجمند است و خبرنگار فارس بر آن شده است در این مجال نظر یکی از کارشناسان ادبیات را برای مخاطبان خود منتشر کند.

  فارس: تعریف شعر ازنظر مکتب ادبی اصالت کلمه چیست؟

  مکتب ادبی اصالت کلمه تعریف به خصوصی از شعر ارائه نمی‌دهد چون اصولاً شعر از نظر تئوریسین این دیدگاه آرش آذرپیک یک وسیله در خدمت کلمه و یک ماهیت از کلمه است و پدیده‌ای قائم به ذات نیست به همین دلیل هم گذشتگان نتوانسته‌اند تعریف دقیقی از آن ارائه دهند و تعاریفی که ارائه کرده‌اند ناقص بوده است، برخلاف گذشتگان که شعر را هدف و کلمات را وسیله و مصالحی در خدمت آن می‌دانستند ما کلمات را با تمام ظرفیت‌‌هایشان هدف می‌دانیم و شعر را وسیله‌ای درخدمت آن.

  فارس: کسانی مانند نیما، رؤیایی، براهنی، شفیعی کدکنی، خواجه نصیر و دیگران هر یک تعریفی از شعر ارائه می‌دهند؛ چرا شما از شعر تعریفی ارائه نمی‌دهید؟

  چون تعریف کردن شعر و یا داستان و یا سایر نحله‌ها یعنی محدود کردن کلمه به یک بعد و یا باید خاص است و کلمه به اعتقاد ما یک وجود بسیط است که اعم بر شعر و داستان و سایر ظرفیت‌ها است و یک وجود بسیط قابل تعریف کلی و جامع نیست فقط خود را در  پدیده‌های خاصی به اسم شعر، داستان، شعر سورئال، شعر نیمایی، شعر حجم، شعر زبان پدیدار می‌سازد.

  (ادامه مطلب…)


 9. مصاحبه همشهری با شاعر خوب کرمانشاهی«رحمت غلامی»عضو مکتب اصالت کلمه

  ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

   

  این مصاحبه را در سایت  روزنامه ی همشهری بخوانید.

   

  ابزار شاعر برای سرودن شعر مطالعه، اندیشه و ذهنیت اوست

  «رحمت غلامی» متولد اسفند ۱۳۶۹ یکی از روستاهای شهرستان دهگلان در استان کردستان است. در کودکی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آشنا شد. از سال ۸۲ با حضور در جشنواره‌های استانی و کشوری کانون، شعر گفتن را آغاز کرد…

  ۱۳۹۴/۰۹/۲۵

  «رحمت غلامی» متولد اسفند ۱۳۶۹ یکی از روستاهای شهرستان دهگلان در استان کردستان است. در کودکی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آشنا شد. از سال ۸۲ با حضور در جشنواره‌های استانی و کشوری کانون، شعر گفتن را آغاز کرد.از سال ۸۵ فعالیت هنری خود را با داستان نویسی گسترش داد. سال ۸۶ شروع به کار در زمینه نمایشنامه و تئاتر عروسکی کرد. سپس در سال ۸۸ از طریق جشنواره‌های دانشجویی وارد تئاتر صحنه‌ای شد.وی اکنون در کنار شعر به نمایشنامه نویسی، کارگردانی، اجرا و داستان سرایی نیز ادامه می‌دهد. سروده هایش در نشریات و مجلات مختلف و در کتاب‌هایی چون «جنس سوم»، «بانوی واژه ها»، «بی‌تابی قلم» و… چاپ شده است.گفت‌وگوی همشهری را با این هنرمند و شاعر فعال کرمانشاهی می‌خوانیم.  

  دنیای شاعرانگی چگونه دنیایی است؟

  این دنیا برای هر شاعر به گونه‌ای خاص معنا پیدا می‌کند . دنیای شاعرانه برای کسانی که تنها در مسیر علاقه و ارضای نیاز درونی خودشان می‌نویسند، دنیایی درون گرا و محدود است. از طرفی اگر این دنیای شاعرانه را از دید عموم شاعران زمان ما، با نگاه شهرت و معروفیت نگاه کنیم، دنیای خوبی نیست. شاعر در این دنیا ممکن است برای به دست آوردن شهرت در مجامع شعری و جشنواره‌ها به هر نوع نوشتن و هر گونه ساختارشکنی دست بزند. اما دنیای شعر با دید کسانی که در مرحله اول دوست دارند بنویسند و در مرحله دوم مخاطب از هر چیزی برایشان مهم تر است، دنیایی متفاوت و متمایز است. این دست از شاعران دوست دارند سطح  درک مخاطب را از نظر زیبایی شناسی هنری بالا ببرند. آنها سعی می‌کنند که مخاطب را برای خواندن اشعارشان جذب کنند و کارشان فقط برای به دست آوردن نام نیست. هدف این شاعران تأثیر بر ذهن مخاطب و جهت دهی به آنهاست. بنابراین اگر دنیای شاعرانگی را با این دید نگاه کنیم، دنیایی خوب و البته سخت است. چراکه این شاعران معمولاً یا محدودند، یا خود انزوا گرفته اند و یا در انزوا قرار داده شده اند.

  (ادامه مطلب…)


 10. شعری نیمایی با گویش کردی کلهری از جناب استاد آرش آذرپیک در سایت بلوط

  ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

   

  یه‌ێ رووژ وا که هات،دنیا بیِه نه هات 

   یه‌ێ رووژ وا که هات،دنیا بیِه نه هات / شعری از آرش آذرپیک

  این شعر را در سایت بلوط بخوانید.

   

   

   

  یه‌ێ روژ

    زیْو

      گلْێک و ناوْ خاوْ وهار بی

  رْیشه

    و خاکِ باخ خدا داشت

  ئاسمان  

    قمشی نه کردیاد

      وه لْێ خوْازمنی بِکَێ

      وَ

      مِێریه‌ی هزارو آسارگانِ خَوْێ

  ئرای خوْر

    و قولِ مانگْ

  لێره کسی که بوْدِ

    دزوْران زیْو نیه

  مِێژو سه ری خْوران

   

  (ادامه مطلب…)