1. مقاله «گذری بر ژانر واژانه»از بانو نیلوفر مسیح در روزنامه «آرمان»

  ۲۵ مهر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  چاپ مقاله ی «گذری بر ژانر واژانه» به قلم بانو نیلوفر مسیح در دو بخش در روزنامه ی «آرمان» شماره ی ۲۸۷۳ – شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴- صفحه ی ۷ و شماره ی ۲۸۷۶ – سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴- صفحه ی ۷

  بخش اول

  بخش دوم

  photo_2015-10-17_11-44-30

  گذری بر ژانر «واژانه»

   بیش از یک دهه است که مکتب ادبی اصالت کلمه با بیانیه‌ ذکر شده در کتاب جنس سوم، در ادبیات ایران زمین اعلام حضور کرده است. در این بیانیه آمده است که شعر و داستان تنها دو پتانسیل از کلمه هستند که به علت بعدگرا شدن ذهن و زبان مردم تبدیل به واسطه شده‌اند. این در حالی است که مکتب ادبی اصالت کلمه بر دو محور بنیادین استوار است: الف) وسیله دانستن کلمه در دنیای زیستی ب) هدف دانستن کلمه در دنیای ادبیات. در راستای هدف واقع شدن کلمه در دنیای ادبیات تئوریسین این دیدگاه استاد آرش آذرپیک بر این بیان است که: برای رسیدن به جنس سوم کلمه با سه ژانر همسو مواجه هستیم ۱- فراداستان۲- فراشعر ۳- متن کلمه‌محور. با این وجود در محافل ادبی نزدیک به دو دهه است که با ژانر دیگری مواجه هستیم که آذرپیک در سال ۱۳۷۷ در کتابچه گل صد برگ نمونه‌هایی از آن را ارائه دادند و کشف قلمی ایشان است که بعد‌ها با توجه به مولفه‌های اصلی مکتب ادبی اصالت کلمه برای آن اصولی در نظر گرفتند که باعث شد آن را زیرمجموعه فراشعر کلمه‌محور بدانند.

  (ادامه مطلب…)


 2. سبک«واژانه»در مکتب ادبی اصالت کلمه ازجناب آقای زرتشت محمدی در روزنامه ایران

  ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  سبک «واژانه» در مکتب ادبی اصالت کلمه و«آشنایی زدایی از دستور زبان» به قلم جناب آقای زرتشت محمدی در روزنامه ی ایران  شماره ی ۵۹۹۹، چهارشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۴ و در پایگاه های اینترنتی:

    مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی         نیوهاب          مگیران

  zartosht6

   

   

  جناب آقای آرش آذرپیک – بنیان‌گذار مکتب ادبی اصالت کلمه در سال ۱۳۷۷ با خود می‌اندیشید: «آیا کلمه بدون ساختار دستور زبان می‌تواند مفهوم و ادبیت ارائه دهد؟» تا آن زمان همه‌ی آثار ادبی در ساختار دستور زبان خلق می‌شدند و حتا شیوه­ ی فورگراندینگ در دیدگاه فرمالیست‌ها نیز با حفظ ساختار کلی دستور زبان آن را می‌شکست. آقای آذرپیک شروع به نوشتن یک اثر به منظور آزمایش آفرینندگی کلمه فراتر از دستور زبان پرداخت و با خلق اثر:

  «آفتاب

  باران

  برکه

  دو قو

  آفتاب

  آفتاب

  برهوت

  دو فسیل»

  که در سال ۱۳۷۷ چاپ شد و مورد توجه اهالی ادبیات قرارگرفت، ژانر واژانه آفرینش یافت. در آن زمان یک نوع تفکر مینی‌مالیستی یعنی ایجاز و «کم هم زیاد است» در ذهن و زبان جناب آرش آذرپیک بود که منجر به خلق ژانر غزل مینی‌مال در شعر کلاسیک و ژانر واژانه در ادبیات آزاد شد.

  (ادامه مطلب…)


 3. درحاشیه نقدی ازاستاد«عبدالعلی دستغیب»و بانو«شیرین پایدار»برمکتب اصالت کلمه

  ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  درحاشیه ی نقدی ازجناب استاد«عبدالعلی دستغیب»و بانو«شیرین پایدار»برمکتب ادبی اصالت کلمه به قلم جناب استاد آرش آذرپیک:

   

  در: سایت وستا نیوز

   

  IMG_20150401_133533

  «نیم نگاهی به مکتب اصالت کلمه و دکترین جنس سوم در آن»

   

                  … و در آغاز کلمه بود، کلمه نزد خدا بود، و کلمه خدا بود…

  اخیراً نقدی مشترک به دستم رسید از استاد مسلط و مسلم نقد ایران زمین، حضرت استاد عبدالعلی دستغیب و بانوی فرهیخته سرکار خانم شیرین پایدار که باعث شد بنابر پیشنهاد، در حاشیه­ ی آن چند خطی بنویسم.

  نقد مذکور حاصل نگاه مشترک این عزیزان گران­سنگ به کتاب وزین و ارزشمند «فرازن، بانوی عاشقانه­ های زمین» از بانو مریم نظریان(مولانا) است که با عنایت به این­ که مریم بانو تمامیت این کتاب را بر اساس فلسفه و ادبیات کلمه­ گرا نگاشته، این جانب به عنوان پایه­ گذار جنبش اصالت کلمه لازم دیدم گفتگویی کوتاه با دیالوگ های نوشته شده در نقد جناب استاد دستغیب و بانو پایدار داشته باشم.

  (ادامه مطلب…)


 4. همایش بزرگ فرزندان مکتب اصالت کلمه در اسلام آباد

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  گزارش افتتاحیه ی مؤسسه ی فرهنگی – ادبی «قلم سبز مرصاد» و نگاهی به اهداف و تاریخچه ی انجمن ادبی قلم، به روایت بانو آسا آرامش – مدیر اجرایی انجمن ادبی قلم:

   

  برون لفظ ممکن نیست سیر عالم معنا

  به عریانی رسیدم تا درون پیرهن گشتم.

  «حضرت بیدل دهلوی»

   

  به مناسبت افتتاحیه ی مؤسسه ی فرهنگی- ادبی قلم سبز مرصاد در روز سه شنبه ۲۵ فروردین مراسمی در تالار مجتمع فرهنگی- هنری غدیر واقع در شهرستان اسلام آباد غرب برگزار گردید. این انجمن که فعالیت خود را از بهمن ماه ۸۵  در دانشگاه پیام نور اسلام آباد غرب به طور نسبتاً رسمی با عنوان «انجمن علمی- ادبی (کارگاه) قلم» زیر نظر دانشگاه آغاز کرده بود و طی مدت چهار سال جلسات این کارگاه با مسئولیت اینجانب -آسا آرامش- و البته با حضور استاد آرش آذرپیک -بنیانگذار مکتب ادبی اصالت کلمه- به عنوان استاد کارگاه قلم و با حضور دوستانی که امروز منتقدان برتر ایران قلم آن ها را نقد می زنند – بانوی بزرگوار مکتب ادبی اصالت کلمه خانم نیلوفر مسیح، آقای زردشت محمدی، آقای میثم میرزاپور و آقای آریو همتی و… –  برگزار گردید.

  (ادامه مطلب…)


 5. گفتگوی خبرگزاری آرتنا با جناب استاد آرش آذرپیک -بنیان گذار مکتب اصالت کلمه-

  ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

   

  گفتگوی خبرگزاری هنر آرتنا با جناب استاد آرش آذرپیک -بنیان گذار مکتب اصالت کلمه-  و انعکاس آن در پایگاه های اینترنتی: 

  وستا نیوز          ایران فان        

   

   

  «آرش آذر پیک» در گفتگو با آرتنا توضیح داد:چرا جایزه ادبی لیراو به کرمانشاه رفت؟

  آرتنا: «آرش آذر پیک» گفت: خوشحالم که لیراو توانسته بین تمام جایزه های ادبی برای خودش جایگاهی به یادگار بگذارد.

   

   

   

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری هنر «آرتنا»، “چرا جایزه ادبی لیراو به کرمانشاه رفت؟” سوالی بود که در ذهن خیلی ها علامت سوالی شده بود. به سراغ موسس مکتب اصالت کلمه رفتیم تا جواب این سوال را بیابیم . لذا به سراغ موسس این حرکت جناب آرش آذر پیک رفتیم، ایشان در جواب سوال در ابتدا تعریفی از این مکتب برشمرد و سپس به سوال ما پاسخ داد:
  مکتب اصالت کلمه یا به عبارتی دیگر «فلسفه و ادبیات کلمه گرا» که برای نخستین بار در جهان ادبیات پا به عرصه ی وجود نهاده، ۱۲ سال پیش یعنی پنجم امرداد ۱۳۸۲ رسماً در شهر کرمانشاه اعلام حضور کرد. اصالت کلمه مکتبی ست که وارونِ تئوری یا مکتب اصالت شعر و داستان، کلمه را نه وسیله ای در خدمت شعر و داستان بلکه آن را سرچشمه و مادرِ شعر، داستان و دیگر ژانرها و ساحت های نهفته و ناگفته ی ادبیات می داند. این حرکت ادبی، در گروه یا انجمنی خاص محدود نمی شود بلکه بسیارند کسانی که خودآگاه یا ناخودآگاه تحت تأثیر آن هستند و هواداران بی شماری در بین شاعران و داستان نویسان پارسی زبان در سراسر جهان دارد. بنابراین همکاری ما با جایزه ی ادبی لیراو اتفاقی فرخنده است که به چند دلیل انجام شده:
  ۱- جایزه ی لیراو جهانی است و به تمامی پارس زبانان دنیا تعلق دارد.
  ۲- این جایزه مربوط است به شعر آزاد با تمام جریانات و سبک های نوین آن و داستان با همه ی نحله هایش.
  ۳- پنجمین دوره ی لیراو در سال ۹۴ در زادگاه مکتب اصالت کلمه یعنی شهر کرمانشاه برگزار خواهد شد.
  ۴-  لیراو جایزه ای خصوصی و داوری شعر و داستان بر پایه ی سلیقه و نگاه های متفاوت و متنوع است.
  ۵- آثار ارسالی به این مسابقه، وارون بسیاری از جایزه های غیرخصوصی تابع هیچ موضوع از پیش تعیین شده ای نیست.
  و اما با توجه به رایزنی های پی در پی با جناب آقای حمید رضا اکبری شروه – مؤسس جایزه ی ادبی لیراو- ، بانو مریم نظریان (مولانا) به عنوان دبیر و بانو هنگامه اهورا به عنوان مسئول روابط عمومی این همایش انتخاب شدند.
  برایم جالب بود و حداقل خودم هم قانع شدم که لیراو توانسته بین تمام جایزه های ادبی موجود برای خودش جایگاهی به یادگار بگذارد.

   

  این خبر را در خبرگزاری هنر آرتنا بخوانید.

   


 6. نقدی ازجناب استادعبدالعلی دستغیب وشیرین پایداربراصالت کلمه وفرازن

  ۲۸ دی ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

   

  نقدی مشترک از جناب استاد عبدالعلی دستغیب و سرکار خانم شیرین پایدار بر مکتب ادبی اصالت کلمه و کتاب «فرازن» نوشته ی بانو مریم مولانا(نظریان) در:

   

   آرتنا         وستا نیوز

   

  DASTGHEIB

  n00084761-b

   

  درباره ی زنان و باز پس گرداندن حقوق از دست رفته­ ی آن­ ها در این حوالی کمتر مطالب به درد­ خوری می­ نویسند و آن­ چه نوشته می­ شود نیز بیشتر عاطفی و یک جانبه است یا کلیات­ پردازی. به تازگی بانو مریم نظریان، از بانوان شاعر و آگاه معاصر ما کتابی نوشته و چاپ کرده است که متکی به نظریه­ های آقای آرش آذرپیک و نظریه اصالت کلمه است. در این کتاب که «فرازن» (۱۳۸۹) نام دارد، بانو مریم نظریان نظر جامعه ی مردسالار و نظرگاه افراد زن­مدار و تک­ بُعدگرا را درباره ­ی جنس مؤنث رد می­کند و بر حسب رابطه یافتن بی واسطه به اصل بنیادین و جنسیّت متعالی در بالیدن خود به نظر تازه­ ای می­ رسد و به «فرازن».

  (ادامه مطلب…)


 7. اختصاص فصل آخر کتاب دکتر علی تسلیمی به مکتب اصالت کلمه

  ۲۵ دی ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

   

  c4ea5de3814d6b35819219dd56b3299e

  تأیید و تثبیت بیشتر مکتب ادبی اصالت کلمه با چاپ سوم کتاب وزین و مرجع «گزاره هایی در ادبیات معاصر ایران (شعر)» از جناب دکتر علی تسلیمی – نشر اختران- با موضوع بررسی جنبش های ادبی نوین ایران از  سبک نیمایی تا مکتب اصالت کلمه و اختصاص فصل آخر آن به این جنبش جهانشمول ادبی.

   

   

   

  متن کامل فصل «مکتب ادبی اصالت کلمه» در کتاب «گزاره هایی در ادبیات معاصر ایران (شعر)» را در ادامه ی مطلب بخوانید:

   

  (ادامه مطلب…)


 8. مقاله بانو هنگامه اهورا در روزنامه سراسری اطلاعات

  ۲۵ دی ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

   

  مقاله ای در دو قسمت از بانو هنگامه اهورا با عنوان «اصالت شعر و داستان یا اصالت کلمه؟» در روزنامه ی سراسری «اطلاعات»، شماره ی ۲۵۰۴۱، چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ و شماره ی ۲۵۰۴۶ چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳

  Capture2

  قسمت اول مقاله در روزنامه ی اطلاعات

  قسمت دوم مقاله در روزنامه ی اطلاعات

   

   

  «اصالت شعر و داستان یا اصالت کلمه؟»

  «شعر یا داستان؟» این پرسشی ست که همواره در برخورد با اهالی قلم با آن رو به رو بوده ام و با توجه به ذوق هنری و فعالیتم در عرصه ی ادبیات، تنها جوابم «شعر» بود و این یعنی همه ی آن چیزی که به من حس برتری و اعتماد به نفس می داد. اما دیری نپایید که دچار روزمرگی و تکرار شدم، آن چنان که برای رسیدن به هوا و فضایی تازه بیهوده به هر دری می زدم. تا این که سرانجام تمامِ گم شده ام را در دنیای بی کران «مکتب ادبی اصالت کلمه» یافتم. همه ی پیشْ فرض های ذهنی ام را در پرانتز قرار داده و بی هیچ ره توشه ای قدم در راهی گذاشتم که می دانستم هرگز هوای برگشت به سرم نمی زند. چشم هایم را شستم و آسمانی دیگر را به تماشا نشستم که نشان از رنگ تعلق ندارد… و اینک خرسندم که آموخته هایم را هرچند اندک و به اندازه ی فهم خود از این مکتب ادبی جهان شمول در اختیار دوستان قرار دهم.

  (ادامه مطلب…)


 9. دانلود دو کتاب از آقایان میثم رجبی و محمد آذرخو

  ۲۵ دی ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

  رمانی با عنوان «فریاد» به قلم جناب آقای میثم رجبی از اعضای کارگاه ادبی قلم

   

  برای دانلود نسخه PDF رمان فریاد کلیک کنید

   


   

  داستانی با عنوان«سفر رستم و نیما در زمان» به قلم جناب آقای محمد آذرخو

  rostam

  برای دانلود نسخه PDF داستان سفر رستم و نیما در زمان کلیک کنید

   

   

  شناسنامه ی کتاب ها را در ادامه ی مطلب بخوانید

   

  (ادامه مطلب…)


 10. انتخاب کتاب«مزرعه آقای آوا»از محمد آذرخودر جشنواره جابربن حیان به عنوان اثر برگزیده

  ۲۵ دی ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

  کتاب «مزرعه ی آقای آوا» نوشته ی محمد آذرخو در چهارمین جشنواره ی کشوری جابر بن حیان به عنوان اثر برگزیده ی کشوری دانش آموزی انتخاب شد.

  JABER 2JABER