1. راهکاری جدید برای جایگزین حبس در مکتب عدالت حقیقت گرا(عریانیسم)در پایان نامه ارشد جناب آقای فرزاد الماسی

  ۲۲ دی ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  نظام آموزش محور به عنوان راهکاری جدید برای جایگزین حبس در مکتب عدالت حقیقت گرا(عریانیسم) در پایان نامه ی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی با عنوان «وضعیت اشتغال به کار زندانیان، از دیدگاه حقوق کیفری ایران و اسناد بین المللی» ارائه در سال ۱۳۹۵ دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه

  فصل یک پایان نامه

  فرزاد الماسی

   

  Themis, mythological Greek goddess, symbol of justice, blind and holding empty balance in one hand and sword in another, standing on defeated snake and book, isolated on white background

   

  فصل اول 
  کلیات

   

   

  در فصل اول از پایان نامه و قبل از ورود به مباحث اصلی در ابتدا به بررسی تعاریف و مفاهیم مربوط می پردازیم.

  مبحث اول : معنا و مفهوم حبس و زندان

  گفتار اول : از منظر لغوی

  در فرهنگ معین حبس به معنای زندانی کردن و بازداشتن آمده است. در جای دیگر حبس چنین تعریف شده است: سلب آزادی و اختیار نفس در مدت معین یا نامحدود بطوری که در آن حالت ترخیص وجود نداشته باشد و اگر حالت انتظار وجود داشته باشد آن را توقیف گویند نه حبس. (لنگرودی، ۱۳۷۴: ۲۰۸)

  گفتار دوم : از منظر حقوقی 

   از منظر حقوقی حبس یکی از انواع مجازات‌هاست که به موجب آن آزادی محکوم از وی سلب می‌شود. با اینکه این اصطلاح بارها در قوانین مختلف به کار رفته است و مجازات اکثر جرایم پیش‌بینی شده در قانون را تشکیل می دهد قانونگذار تعریفی از آن ارایه نداده است. (موسوی تومتری۱۳۸۰ :۲)

  بنابراین حبس یا مجازات سالب آزادی[۱] با رویکرد کیفری در اواخر قرون وسطی و آغاز دوران نوزایش وارد زرادخانه‌های کیفری ممالک اروپایی شد و حقوق انقلاب فرانسه به ویژه قانون‌نامه‌های ۱۸۰۸ و ۱۸۰۱ ناپیلئون بدان رسمیت داد مجازاتی است که به قصد سلب آزادی فرد مورد حکم قرار می‌گیرد حقوقدانان کیفرها را از یک منظر و براساس لطمه‌های که این کیفرها به ارزشهای مورد احترام بشر یعنی جان، مال، تمامیت جسمانی و آزادی تن و جسم وارد می کنند به مجازات‌های سالب حیات نظیر (اعدام) مالی چون جزای نقدی، بدنی و جسمانی نظیر قطع عضو و سرانجام حبس- که آن را سالب آزادی هم نامیده‌اند- تقسیم کرده‌اند. (الوندی، ۱۳۸۲: ۴۳)

  حبس دارای انواع گوناگونی است که در ادامه  به اختصار به آن می‌پردازیم:

  انواع حبس: عبارتند از: حبس مجرد، موقت، دایم، احتیاطی، تکدیری و با کار. حبس ابد عبارت از حبس در مدت عمر محکوم است و در فقه حبس دایمی و حبس مخلد در همین معنی به کار رفته است. (گودرزی بروجردی، ۱۳۸۲: ۴۳)

  حبس مجرد: عبارت است از اینکه محکوم به حبس مجرد در تمام مدت محکومیت خود در یک سلول کوچک بطور انفرادی زندانی باشد. (صلاحی، ۱۳۵۲: ۹۰)

  حبس موقت: سلب آزادی محکوم در مدت معین است.

  حبس احتیاطی: سلب آزادی متهم در طول محاکمه برای جلوگیری از فرار متهم و یا از بین بردن مدارک جرم توسط او یا تبانی را حبس احتیاطی گویند.

  حبس تکدیری: حبسی که باری امور خلافی مقرر شده است حبس تکدیری نام دارد.

  حبس با کار: حبسی که محکوم علیه به حبس، مجبور به انجام کارهایی که برای او معین می‌شود باشد.

   

  (ادامه مطلب…)


 2. پایان نامه کارشناسی ارشد جناب آقای میثم میرزاپور بر اساس مؤلفه های مکتب اصالت کلمه

  ۲۲ آذر ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

  پایان نامه ی کارشناسی ارشد رشته ی زبان و ادبیات فارسی جناب آقای میثم میرزاپور بر اساس مؤلفه های مکتب اصالت کلمه

   

  photo_2016-12-09_10-31-53

   

   

  در روز چهارشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۵ آقای میثم میرزاپور در دانشکده ی تحصیلات تکمیلی واقع در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه از پایان نامه ی کارشناسی ارشدشان دفاع کردند.

  عنوان پایان نامه ی ایشان «اصالت کلمه در آثار آرش آذرپیک و مهری مهدویان» بود.

  در ابتدای جلسه دکتر الیاس نورایی – مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رازی کرمانشاه- که استاد راهنمای آقای میرزاپور بودند ضمن خیرمقدم خدمت حاضران و هیئت داوران و تسلیت ایام عزاداری آقا اباعبدالله الحسین چند دقیقه ای به ایراد سخنرانی پرداختند.

  دکتر نورایی درباره ی عنوان پایان نامه و تلاش دانشجو درباره ی چگونگی انجام این تحقیق و نیز مراحل آن صحبت کردند.

  (ادامه مطلب…)


 3. جایگاه رویکرد عدالت ترمیمی در مکتب عدالت حقیقت گرا(عریانیسم) در پایان نامه ارشد بانو شهلا حیدری

  ۱۱ آذر ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

  جایگاه رویکرد عدالت ترمیمی در مکتب عدالت حقیقت گرا

  پایاننامه کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه با عنوان «پویایی و رویکرد عدالت ترمیمی با تاکید و توجه به حقوق کیفری ایران»

  شهلا حیدری

  ارائه: پاییز۱۳۹۵ (فصل سوم پایاننامه)

   

  images-2

   

  مبحث اول: دادرسی ترمیمی در حقوق کیفری ایران

  حدود صد سال از آغاز قانونگذاری در ایران می گذرد. در طول قرن گذشته، اجرای عدالت کیفری در ایران همواره در فراز و نشیب بوده است. بخشی از مهمترین چالشهای اجرای عدالت کیفری در ایران ناظر بر فرآیند دولتی و رسمی کردن آن در قالب ایجاد و تأسیس نظام رسمی عدالت کیفری بوده است. بدون تردید مباحث مربوط به حاکمیت یا عدم حاکمیت قانون در امور کیفری و تعیین سهم و نقش دولت در اجرای آن، جزء مهمی از مجموع چالشها و کشمکشهایی بوده است که قانون گرایان (مشروطه طلبان) و متشرعان (مشروعه خواهان) با یکدیگر داشته اند. اگرچه کیفیت اجرای عدالت در ایران به طور کلی و به ویژه در امور کیفری، تا پیش از عصر نوین قانون گذاری در این کشور با انتقادهای جدی و از جمله حاکمیت مطلق العنان حکمرانان در این خصوص رو به روست، لیکن مطالعه صد سال قانونگذاری در ایران نشان می دهد در چالش حاکمیت یا عدم حاکمیت قانون، به هر حال دولت سهم اساسی و منحصر به فردی از اجرای عدالت در امور کیفری را از آن خود کرده است. این امر به ویژه با وضع و اجرای اولین قانون ناظر بر اجرای عدالت کیفری یعنی «قانون اصول محاکمات جزایی» محقق شده است.

   

  (ادامه مطلب…)


 4. نقد چند واژانه در مکتب اصالت کلمه

  ۷ آذر ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  نقد آقای آریو همتی بر واژانه ای از جناب استاد آرش آذرپیک:

   

  photo_2016-11-26_23-53-11

   

  آفتاب

  باران

  برکه

  دو قو

  □□

  آفتاب

  آفتاب

  برهوت

  دو فسیل.

  در اپیزود اول عناصر زندگی زا یعنی خورشید و باران که همان آبست در کنار هم به برکه زندگی می دهند و دو قو عاشقانه با هم زندگی می کنند. چرا دو قو؟ زیرا این دو قو می توانند نماینده ی دو عنصر طبیعی آفتاب و آب باشند و یا این که مؤلف می خواسته با آوردن دو قو مخاطب را حساس کند و هم از زندگی بگوید، از زندگی ما که اجتماعی و فردمحور است.

   

  (ادامه مطلب…)


 5. گفتگوی روزنامه همشهری با جناب استاد آرش آذرپیک

  ۱۹ آبان ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

  «شعر ماندگار؛ شعری با هوای تازه برای کشف لایه های زبان»

  گفتگوی خانم فرزانه کرمی -خبرنگار روزنامه ی همشهری- با جناب استاد آرش آذرپیک در روزنامه ی همشهری، چهارشنبه ۱۹ آبان ۹۵

   

   

  برای خواندن این گفتگو در سایت همشهری این جا را کلیلک کنید.

   

  photo_2016-11-09_00-31-28

   

  فرزانه کرمی

  کرمانشاه- خبرنگار همشهری:

   

  آرش آذرپیک یکی از شاعران خوب کرمانشاهی است. آذرپیک خودش را این گونه معرفی می کند:

  به نام خداوند بخشنده ی مهربان، حقیقتش را بخواهید با آن که نام و قلم من در حدود این یک دهه و نیم اخیر بر چکاد جنجالی ترین جنبش فلسفی- ادبی ایران زمین بوده است اما به دلایلی ترجیح داده ام که فعلاً سکوت کنم و اینک که به احترام شما این مصاحبه کوتاه را انجام می دهم تنها چیزی که درباره ی خود می توانم گفت این است که آرش آذرپیک هستم متولد ۱۰/۱/۵۸ زادگاهم کرمانشاه و اصالت آب وگلی ام از ایل بزرگ قوچمی کلهر و روستایی زیبا به نام چشمه سنگی از توابع اسلام آباد غرب است اما اصالت جان و دلی ام در هیچ مرز مکانی و زمانی نگنجیده و بر می گردد به تمامیت انسان های وارسته و فرهیخته در تمامیت تاریخ و در تمامیت زمین… و اما درباره ی فعالیت های فلسفی و ادبی ام  تا کنون چندین کتاب توسط خود من و یا هواداران مکتب در داخل و خارج از ایران به چاپ رسیده است که قضاوت درباره ی آن ها نیز تنها از عهده ی تاریخ بر می آید که به قول نیمای بزرگ غربال به دست از پشت سر می آید.

   

   

  • تعریف شما از شعر چیست؟

   

  شعر در نظرگاه ادبی ما اهالی اصالت کلمه، وجودی قائم به ذات ندارد و فقط و فقط ساحتی بزرگ و شگرف است از ابعاد وجود بی پایان کلمه به عنوان سرچشمه، سرمنشأ و مادر تمام ساحت ها و ابعاد ادبیات در جهان.

   

   

  (ادامه مطلب…)


 6. زندان آموزش محور در مکتب عدالت حقیقت گرا(عریانیسم)در پایان نامه ارشدجناب آقای ارسلان جعفری

  ۱۶ آبان ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  زندان آموزش محور از نگاه مکتب عدالت حقیقت گرا و نظام آموزش محور به عنوان جایگزینی برای حبس از منظر این مکتب: در پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان «بررسی کارایی برنامه های اصلاح و بازپروری اصلاح و بازپروری بر محکومین به حبس» (مطالعه موردی کرمانشاه زندان مرکزی)

  آقای ارسلان جعفری- ارائه ۱۳۹۵

   

   

  download-1

   

   

  مبانی نظری و ادبیات پژوهش

   

  پدیده تکرار جرم از دیرباز مورد توجه سیاست­گذاران جنایی ایران و بیشتر کشورهای جهان بوده است، به نحوی که تصویب قوانین متعدد در جهت مهار پدیده تکرار جرم و اعمال سیاست های متعدد در این زمینه می­ تواند گواه این موضوع باشد، ولی در حقوق کیفری ایران به صورت پراکنده قوانین و اقداماتی در جهت پیشگیری از تکرار جرم به تصویب رسیده و صرفا ابزارهای خاص و محدودی در هر یک از قوانین، در جهت جلوگیری از تکرار جرم مورد استفاده قرار گرفته است.

   

  (ادامه مطلب…)


 7. نقدی از استاد آرش آذرپیک بر«سیبی از باغ زمستان» اثر جعفر درویشیان

  ۱۵ آبان ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  نیم­ نگاهی به مجموعه ­­ی غزل «سیبی از باغ زمستان» از جعفر درویشیان (غروب) به قلم آرش آذرپیک به طور کامل در روزنامه ی باختر، شماره ۲۳۰۲، سال بیست و هفتم، دوشنبه ۲۶ مهر ۹۵ و به صورت گزارش در روزنامه باختر، شماره ۲۱۷۳، سال بیست و هفتم، چهارشنبه ۱۹ اسفند ۹۴ 

   

  20150408121

   

  در وادی ادبیات ایران­ زمین، دو تعریف جامع و آکادمیک از «شعر» شده است که هر دو تعریف متعلق است به جناب دکتر شفیعی کدکنی. نخستین تعریف این که: «شعر گره­ خوردگی عاطفه و تخیل است که در زبانی آهنگین شکل گرفته.» در این تعریف پنج عنصر اصلی دیده می­ شود که هر شعر به گونه­ ای از هر کدام از آن پنج عنصر برخوردار است. این پنج عنصر عبارتند از عاطفه، تخیل، زبان، آهنگ و شکل؛ و ما با تدقیق و تحقیق دانشورانه حضور متعالی و متعادل این پنج عنصر را در مجموعه غزلیات «سیبی از باغ زمستان» اثر شاعر توانای کشورمان – جناب جعفر درویشیان- می­ بینیم و در این وادی آثار ایشان از هر پنج بعد شعریت، اگر در برخی نقاط حتی جرأت نداشته باشیم که بگوییم سرتر است بی­ گمان هیچ چیز کم از شاعرانِ به نام هم نسلایشان یعنی حسین منزوی و بعد در مرحله­ ی پایین­ تر، محمدعلی بهمنی نداشته و ندارد.

  و اما علت این را که چرا جعفر درویشیان در زمانه­ ی خویش با وجود توانش قلمیِ این چنین نتوانست آن جایگاه والا، بالا، بایسته و شایسته را که درخور قلم و نام ایشان است در تاریخ ادبیات ایران بیابد می­ توانیم در تعریف امروزین و علمی­ تر جناب کدکنی که البته ریشه­ ی مستقیم در نظریات فرمالیست­های روس دارد جستجوگر شویم که «شعر حادثه­ ای­ ست که در زبان اتفاق می افتد» وامروزه که زایش تئوری­ های ادبی پا به پای تئوری­ های علوم نظری و تجربی در دنیا پیش می­ تازد و بت کلمه هر لحظه به جامه­ ای دیگر رخ می­ نماید، بکر بودن و جذابیتِ تاریخ ادبیاتیِ یک نظریه و دکترین ادبی و به تبعیت از آن، متون متأثر و پیرو نظریه­ ی نوین گاه حول و حوش یک دهه بیشتر تداوم و تلاطم ندارد و داستان­ نویسان و شعرایی موفق­ ترند که در همین زمان نسبتاً کوتاه بتوانند به اصطلاح تا تنور داغ است خود را به اثبات برسانند.

   

  (ادامه مطلب…)


 8. پسافمینیسم جزایی مکتب عدالت حقیقت گرا (عریانیسم) در پایان نامه ارشد جناب آقای رامین زینلی

  ۲۹ مهر ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  عنوان: تأثیر جنبش فمینیسم بر حقوق کیفری ایران

  دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج

  پایان نامه کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی

  رامین زینلی

   

  download

   

   

  پایان نامه ذیل از فصل اول(صص ۲۹-۱۲) و نیز فصل دوم (صص ۱۰۷-۹۸) که به نگرش پسافمینیسم جزایی مکتب عدالت حقیقت گرا (عریانیسم) پرداخته، گرفته شده است.

   

  منبع: زینلی، رامین، تأثیر جنبش فمینیسم بر حقوق کیفری ایران، پایان نامه کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، ۱۳۹۵٫

   

  (ادامه مطلب…)


 9. یک مثنوی عاشورایی از جناب استاد آرش آذرپیک

  ۱۱ مهر ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

   

  ماه بارش خون خدا از زمین بر آسمان، بر عاشقان خاندان مقدس علوی و فاطمی تسلیت باد.

   

  download-1

   

  یک مثنوی عاشورایی از جناب استاد آرش آذرپیک:

   

   

  خورشید می‏ گرید بر این صحرا ببینید

  با چشم دل یک لحظه بی‏ پروا ببینید

  تاریخ، این غم را سراسر شرح داده‏ ست

  لحظه به لحظه تا به آخر شرح داده‏ ست

  تاریخ بس ناگفته‏ ها گفته‏ ست از ما

  این که چه بر آل نبی رفته‏ ست از ما

  ما لکه‏ های ننگ تاریخیم آری

  شبنامه‏ ی نیرنگ تاریخیم آری

  نخل بلند عاشقی را سرخ کردیم

  سجاده را با خون مولا سرخ کردیم

   

  (ادامه مطلب…)


 10. پیشگیری از جرم از منظر مکتب عدالت حقیقت گرا(عریانیسم) در پایان نامه ارشد بانو سکینه شهبازی

  ۶ مهر ۱۳۹۵ توسط هنگامه اهورا

  عنوان: نقش سازمان‌های مسئول در پیشگیری از جرم در پرتو اصل ۱۵۶ قانون اساسی

   

   

  پایان نامه کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی

  دانشگاه آزاد واحد همدان

  سکینه شهبازی

  در این پایان نامه خانم شهبازی به پیشگیری از جرم از منظر مکتب عدالت حقیقت گرا(عریانیسم) پرداخته است.

   

  EDALAT

   

  منبع: شهبازی، سکینه، نقش سازمان‌های مسئول در پیشگیری از جرم در پرتو اصل ۱۵۶ قانون اساسی، پایان نامه کارشناسی ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، ۱۳۹۵

   

  فصل چهارم:

   

  نقش سازمانهای مسئول غیر دولتی درپیشگیری از جرم در پرتو اصل ۱۵۶قانون اساسی

   

  مبحث اول: تعریف سازمان های غیردولتی

  سازمان غیردولتی که در این آیین نامه«سازمان» نامیده می شود به تشکل هایی اطلاق می شود که توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیردولتی به صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوط تاسیس شده و دارای اهداف غیر انتفاعی و غیرسیاسی می باشد.[۱]

  تعریف سازمان های غیردولتی زیست محیطی به تشکل های غیردولتی، غیرانتفاعی، و غیر سیاسی اطلاق می گردد که از تجمع اشخاص حقیقی به طور داوطلبانه به گونه ای سازمان دهی شده است که این اشخاص با تدوین اساسنامه مدون، از تاریخ ثبت در مراجع رسمی کشور به عنوان یک شخصیت حقوقی جهت تحقق اهداف و آرمان های مشترک در زمینه حمایت از محیط زیست به فعالیت هایی در سطح شهرها و روستاهای کشور در صورت امکان در سطح بین المللی می پردازند.[۲]

   

  (ادامه مطلب…)