1. نقدی به قلم جناب آقای«ماجو مهری»بر رمان«فریاد»

  ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

   

   

  نقدی بر رمان مینی مال «فریاد» نوشته ی جناب آقای میثم رجبی

   

   

  Screenshot_2010-01-16-15-39-52

   

   

  «فریاد» اثر میثم رجبی، کتابی است هفتاد و پنج صفحه ای که انتشارات علمی کالج آن را به چاپ رسانده است. طراحی روی جلد آن یک نقاشی اکسپرسیونیستی می باشد از جان لنیکای لهستانی. داستان با تصاویر سوررئالیستی از اتاق فریاد (شخصیت اول داستان) آغاز می شود که با این توجه این نگرش را به خواننده القا می کند که تا پایان داستان با تصاویر سوررئالیستی متعدد مواجه شویم. انتخاب نام دو کاراکتر اصلی از جانب نویسنده بسیار هوشمندانه بوده است. فریاد می تواند بیانگر شخصی باشدکه می خواهد عقده هایش را فریاد بزند اما از این کار ناتوان است. رها نیز عامل رهایی فریاد می تواند قلمداد شود، رهایی از مشکلاتی که با آن ها دست و پنجه نرم می کند چرا که رها در قسمت میانی و هم چنین پایانی داستان راجع به رهایی و آزاد شدن صحبت می کند.

  داستان راجع به پسرجوانی است که از اختلال روانی رنج می برد که از ابتدا تا انتهای داستان درگیر یک دختر خیالی(رها) می باشد. در اواسط کتاب عمه،پسر عمه(سعید) و دختر عمه(سوزان) به جریان داستان اضافه می شوند. فریاد دچارکابوسی شبانه است و هر شب یک نفر در خواب او خواهد مرد.روانکاو معالج وی این گونه تشخیص می دهد که فریاد در گذشته در مراسم ختم یک نفر شرکت کرده و آن جا به دختری دلبسته شده در نتیجه در زمان حال هر شب یک نفر در خواب او خواهد مرد تا آن دختر به مراسم ختم او بیاید و فریاد بتواند بار دیگر او را ببیند.

  (ادامه مطلب…)


 2. مکتب اصالت کلمه در تلگرام

  ۹ بهمن ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  گروه ها و کانال های مرتبط با مکتب اصالت کلمه در تلگرام:

   

   

  اشعار استاد آرش آذرپیک

   

   

  کانال مکتب اصالت کلمه

   

   

  گروه مکتب ادبی اصالت کلمه

   

   

  شاهکارهای اصالت کلمه و شعر

   

   

   

  کانال شاهکارهای اصالت کلمه و شعر 

   

   

   

   کارگاه ادبی قلم سبز 

   

   

   

  کانال ها و گروه های دیگر با نام «مکتب اصالت کلمه» در تلگرام هیچ ارتباطی به این مکتب نداشته و ندارند.

   


 3. گفتگوی خبرگزاری فارس با بانو نیلوفر مسیح

  ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  این گفتگو را در خبرگزاری فارس و سایت خبر ویژه بخوانید.

   

   

  مندرج در هفته نامه ی «غرب»، شماره ی ۴۷۸ ، سال یازدهم، یکشنبه ۴ بهمن ۹۴

   

   

  نیلوفر مسیح در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد
  گذری انتقادی بر ادبیات معاصر از نگاه مکتب ادبی اصالت کلمه

  چند صباحی است در محافل ادبی با چندین پرسش مکرر از جانب ادب دوستان، منتقدان، شاعران و نویسندگان مواجه هستیم که فرزندان مکتب اصالت کلمه را به ارائه پاسخی معقول واداشته تا به برطرف شدن مسائل ایجاد شده در ذهن سوق داده شود.

  خبرگزاری فارس: گذری انتقادی بر ادبیات معاصر از نگاه مکتب ادبی اصالت کلمه

   

  به گزارش خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، چند صباحی است در محافل ادبی با چندین پرسش مکرر از جانب ادب دوستان، منتقدان، شاعران و نویسندگان مواجه هستیم که فرزندان مکتب اصالت کلمه را به ارائه پاسخی معقول واداشته تا به برطرف شدن مسائل ایجادشده در ذهن سوق داده شود.

  حال ذکر یک نکته الزامی است و آن این‌که نام بردن از افراد خاص در این حال به معنی رد نظریات این بزرگان و نادیده گرفتن ظرفیتی که این عزیزان در ادبیات این مرزوبوم کشف کرده‌اند نیست بلکه تنها یک انتقاد از سوی یکی از صاحب‌نظران این عرصه است که نیت خود را پیشبرد ادبیات این سرزمین اعلام می‌کند.

  بر این اساس به سراغ نیلوفر مسیح یکی از کارشناسان ادبیات رفته تا پاسخگوی ابهامات پیش آمده باشد. لازم است متذکر شوم مطالبی که در ادامه باهم آن را می‌خوانیم نظرات یک از کارشناسان این حوزه است و تائید یا رد آن برعهده خود صاحب‌نظران و مخاطبان ارجمند است و خبرنگار فارس بر آن شده است در این مجال نظر یکی از کارشناسان ادبیات را برای مخاطبان خود منتشر کند.

  فارس: تعریف شعر ازنظر مکتب ادبی اصالت کلمه چیست؟

  مکتب ادبی اصالت کلمه تعریف به خصوصی از شعر ارائه نمی‌دهد چون اصولاً شعر از نظر تئوریسین این دیدگاه آرش آذرپیک یک وسیله در خدمت کلمه و یک ماهیت از کلمه است و پدیده‌ای قائم به ذات نیست به همین دلیل هم گذشتگان نتوانسته‌اند تعریف دقیقی از آن ارائه دهند و تعاریفی که ارائه کرده‌اند ناقص بوده است، برخلاف گذشتگان که شعر را هدف و کلمات را وسیله و مصالحی در خدمت آن می‌دانستند ما کلمات را با تمام ظرفیت‌‌هایشان هدف می‌دانیم و شعر را وسیله‌ای درخدمت آن.

  فارس: کسانی مانند نیما، رؤیایی، براهنی، شفیعی کدکنی، خواجه نصیر و دیگران هر یک تعریفی از شعر ارائه می‌دهند؛ چرا شما از شعر تعریفی ارائه نمی‌دهید؟

  چون تعریف کردن شعر و یا داستان و یا سایر نحله‌ها یعنی محدود کردن کلمه به یک بعد و یا باید خاص است و کلمه به اعتقاد ما یک وجود بسیط است که اعم بر شعر و داستان و سایر ظرفیت‌ها است و یک وجود بسیط قابل تعریف کلی و جامع نیست فقط خود را در  پدیده‌های خاصی به اسم شعر، داستان، شعر سورئال، شعر نیمایی، شعر حجم، شعر زبان پدیدار می‌سازد.

  (ادامه مطلب…)


 4. مصاحبه همشهری با شاعر خوب کرمانشاهی«رحمت غلامی»عضو مکتب اصالت کلمه

  ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

   

  این مصاحبه را در سایت  روزنامه ی همشهری بخوانید.

   

  ابزار شاعر برای سرودن شعر مطالعه، اندیشه و ذهنیت اوست

  «رحمت غلامی» متولد اسفند ۱۳۶۹ یکی از روستاهای شهرستان دهگلان در استان کردستان است. در کودکی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آشنا شد. از سال ۸۲ با حضور در جشنواره‌های استانی و کشوری کانون، شعر گفتن را آغاز کرد…

  ۱۳۹۴/۰۹/۲۵

  «رحمت غلامی» متولد اسفند ۱۳۶۹ یکی از روستاهای شهرستان دهگلان در استان کردستان است. در کودکی با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آشنا شد. از سال ۸۲ با حضور در جشنواره‌های استانی و کشوری کانون، شعر گفتن را آغاز کرد.از سال ۸۵ فعالیت هنری خود را با داستان نویسی گسترش داد. سال ۸۶ شروع به کار در زمینه نمایشنامه و تئاتر عروسکی کرد. سپس در سال ۸۸ از طریق جشنواره‌های دانشجویی وارد تئاتر صحنه‌ای شد.وی اکنون در کنار شعر به نمایشنامه نویسی، کارگردانی، اجرا و داستان سرایی نیز ادامه می‌دهد. سروده هایش در نشریات و مجلات مختلف و در کتاب‌هایی چون «جنس سوم»، «بانوی واژه ها»، «بی‌تابی قلم» و… چاپ شده است.گفت‌وگوی همشهری را با این هنرمند و شاعر فعال کرمانشاهی می‌خوانیم.  

  دنیای شاعرانگی چگونه دنیایی است؟

  این دنیا برای هر شاعر به گونه‌ای خاص معنا پیدا می‌کند . دنیای شاعرانه برای کسانی که تنها در مسیر علاقه و ارضای نیاز درونی خودشان می‌نویسند، دنیایی درون گرا و محدود است. از طرفی اگر این دنیای شاعرانه را از دید عموم شاعران زمان ما، با نگاه شهرت و معروفیت نگاه کنیم، دنیای خوبی نیست. شاعر در این دنیا ممکن است برای به دست آوردن شهرت در مجامع شعری و جشنواره‌ها به هر نوع نوشتن و هر گونه ساختارشکنی دست بزند. اما دنیای شعر با دید کسانی که در مرحله اول دوست دارند بنویسند و در مرحله دوم مخاطب از هر چیزی برایشان مهم تر است، دنیایی متفاوت و متمایز است. این دست از شاعران دوست دارند سطح  درک مخاطب را از نظر زیبایی شناسی هنری بالا ببرند. آنها سعی می‌کنند که مخاطب را برای خواندن اشعارشان جذب کنند و کارشان فقط برای به دست آوردن نام نیست. هدف این شاعران تأثیر بر ذهن مخاطب و جهت دهی به آنهاست. بنابراین اگر دنیای شاعرانگی را با این دید نگاه کنیم، دنیایی خوب و البته سخت است. چراکه این شاعران معمولاً یا محدودند، یا خود انزوا گرفته اند و یا در انزوا قرار داده شده اند.

  (ادامه مطلب…)


 5. شعری نیمایی با گویش کردی کلهری از جناب استاد آرش آذرپیک در سایت بلوط

  ۲۹ آذر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

   

  یه‌ێ رووژ وا که هات،دنیا بیِه نه هات 

   یه‌ێ رووژ وا که هات،دنیا بیِه نه هات / شعری از آرش آذرپیک

  این شعر را در سایت بلوط بخوانید.

   

   

   

  یه‌ێ روژ

    زیْو

      گلْێک و ناوْ خاوْ وهار بی

  رْیشه

    و خاکِ باخ خدا داشت

  ئاسمان  

    قمشی نه کردیاد

      وه لْێ خوْازمنی بِکَێ

      وَ

      مِێریه‌ی هزارو آسارگانِ خَوْێ

  ئرای خوْر

    و قولِ مانگْ

  لێره کسی که بوْدِ

    دزوْران زیْو نیه

  مِێژو سه ری خْوران

   

  (ادامه مطلب…)


 6. مقاله «گذری بر ژانر واژانه»از بانو نیلوفر مسیح در روزنامه «آرمان»

  ۲۵ مهر ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  چاپ مقاله ی «گذری بر ژانر واژانه» به قلم بانو نیلوفر مسیح در دو بخش در روزنامه ی «آرمان» شماره ی ۲۸۷۳ – شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴- صفحه ی ۷ و شماره ی ۲۸۷۶ – سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴- صفحه ی ۷

  بخش اول

  بخش دوم

  photo_2015-10-17_11-44-30

  گذری بر ژانر «واژانه»

   بیش از یک دهه است که مکتب ادبی اصالت کلمه با بیانیه‌ ذکر شده در کتاب جنس سوم، در ادبیات ایران زمین اعلام حضور کرده است. در این بیانیه آمده است که شعر و داستان تنها دو پتانسیل از کلمه هستند که به علت بعدگرا شدن ذهن و زبان مردم تبدیل به واسطه شده‌اند. این در حالی است که مکتب ادبی اصالت کلمه بر دو محور بنیادین استوار است: الف) وسیله دانستن کلمه در دنیای زیستی ب) هدف دانستن کلمه در دنیای ادبیات. در راستای هدف واقع شدن کلمه در دنیای ادبیات تئوریسین این دیدگاه استاد آرش آذرپیک بر این بیان است که: برای رسیدن به جنس سوم کلمه با سه ژانر همسو مواجه هستیم ۱- فراداستان۲- فراشعر ۳- متن کلمه‌محور. با این وجود در محافل ادبی نزدیک به دو دهه است که با ژانر دیگری مواجه هستیم که آذرپیک در سال ۱۳۷۷ در کتابچه گل صد برگ نمونه‌هایی از آن را ارائه دادند و کشف قلمی ایشان است که بعد‌ها با توجه به مولفه‌های اصلی مکتب ادبی اصالت کلمه برای آن اصولی در نظر گرفتند که باعث شد آن را زیرمجموعه فراشعر کلمه‌محور بدانند.

  (ادامه مطلب…)


 7. سبک«واژانه»در مکتب ادبی اصالت کلمه ازجناب آقای زرتشت محمدی در روزنامه ایران

  ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  سبک «واژانه» در مکتب ادبی اصالت کلمه و«آشنایی زدایی از دستور زبان» به قلم جناب آقای زرتشت محمدی در روزنامه ی ایران  شماره ی ۵۹۹۹، چهارشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۴ و در پایگاه های اینترنتی:

    مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی            وستا نیوز        نیوهاب          مگیران

  zartosht6

   

   

  جناب آقای آرش آذرپیک – بنیان‌گذار مکتب ادبی اصالت کلمه در سال ۱۳۷۷ با خود می‌اندیشید: «آیا کلمه بدون ساختار دستور زبان می‌تواند مفهوم و ادبیت ارائه دهد؟» تا آن زمان همه‌ی آثار ادبی در ساختار دستور زبان خلق می‌شدند و حتا شیوه­ ی فورگراندینگ در دیدگاه فرمالیست‌ها نیز با حفظ ساختار کلی دستور زبان آن را می‌شکست. آقای آذرپیک شروع به نوشتن یک اثر به منظور آزمایش آفرینندگی کلمه فراتر از دستور زبان پرداخت و با خلق اثر:

  «آفتاب

  باران

  برکه

  دو قو

  آفتاب

  آفتاب

  برهوت

  دو فسیل»

  که در سال ۱۳۷۷ چاپ شد و مورد توجه اهالی ادبیات قرارگرفت، ژانر واژانه آفرینش یافت. در آن زمان یک نوع تفکر مینی‌مالیستی یعنی ایجاز و «کم هم زیاد است» در ذهن و زبان جناب آرش آذرپیک بود که منجر به خلق ژانر غزل مینی‌مال در شعر کلاسیک و ژانر واژانه در ادبیات آزاد شد.

  (ادامه مطلب…)


 8. درحاشیه نقدی ازاستاد«عبدالعلی دستغیب»و بانو«شیرین پایدار»برمکتب اصالت کلمه

  ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  درحاشیه ی نقدی ازجناب استاد«عبدالعلی دستغیب»و بانو«شیرین پایدار»برمکتب ادبی اصالت کلمه به قلم جناب استاد آرش آذرپیک:

   

  در: سایت وستا نیوز

   

  IMG_20150401_133434

  «نیم نگاهی به مکتب اصالت کلمه و دکترین جنس سوم در آن»

   

                  … و در آغاز کلمه بود، کلمه نزد خدا بود، و کلمه خدا بود…

  اخیراً نقدی مشترک به دستم رسید از استاد مسلط و مسلم نقد ایران زمین، حضرت استاد عبدالعلی دستغیب و بانوی فرهیخته سرکار خانم شیرین پایدار که باعث شد بنابر پیشنهاد، در حاشیه­ ی آن چند خطی بنویسم.

  نقد مذکور حاصل نگاه مشترک این عزیزان گران­سنگ به کتاب وزین و ارزشمند «فرازن، بانوی عاشقانه­ های زمین» از بانو مریم نظریان(مولانا) است که با عنایت به این­ که مریم بانو تمامیت این کتاب را بر اساس فلسفه و ادبیات کلمه­ گرا نگاشته، این جانب به عنوان پایه­ گذار جنبش اصالت کلمه لازم دیدم گفتگویی کوتاه با دیالوگ های نوشته شده در نقد جناب استاد دستغیب و بانو پایدار داشته باشم.

  (ادامه مطلب…)


 9. همایش بزرگ فرزندان مکتب اصالت کلمه در اسلام آباد

  ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ توسط هنگامه اهورا

  گزارش افتتاحیه ی مؤسسه ی فرهنگی – ادبی «قلم سبز مرصاد» و نگاهی به اهداف و تاریخچه ی انجمن ادبی قلم، به روایت بانو آسا آرامش – مدیر اجرایی انجمن ادبی قلم:

   

  برون لفظ ممکن نیست سیر عالم معنا

  به عریانی رسیدم تا درون پیرهن گشتم.

  «حضرت بیدل دهلوی»

   

  به مناسبت افتتاحیه ی مؤسسه ی فرهنگی- ادبی قلم سبز مرصاد در روز سه شنبه ۲۵ فروردین مراسمی در تالار مجتمع فرهنگی- هنری غدیر واقع در شهرستان اسلام آباد غرب برگزار گردید. این انجمن که فعالیت خود را از بهمن ماه ۸۵  در دانشگاه پیام نور اسلام آباد غرب به طور نسبتاً رسمی با عنوان «انجمن علمی- ادبی (کارگاه) قلم» زیر نظر دانشگاه آغاز کرده بود و طی مدت چهار سال جلسات این کارگاه با مسئولیت اینجانب -آسا آرامش- و البته با حضور استاد آرش آذرپیک -بنیانگذار مکتب ادبی اصالت کلمه- به عنوان استاد کارگاه قلم و با حضور دوستانی که امروز منتقدان برتر ایران قلم آن ها را نقد می زنند – بانوی بزرگوار مکتب ادبی اصالت کلمه خانم نیلوفر مسیح، آقای زردشت محمدی، آقای میثم میرزاپور و آقای آریو همتی و… –  برگزار گردید.

  (ادامه مطلب…)


 10. گفتگوی خبرگزاری آرتنا با جناب استاد آرش آذرپیک -بنیان گذار مکتب اصالت کلمه-

  ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ توسط هنگامه اهورا

   

  گفتگوی خبرگزاری هنر آرتنا با جناب استاد آرش آذرپیک -بنیان گذار مکتب اصالت کلمه-  و انعکاس آن در پایگاه های اینترنتی: 

  وستا نیوز          ایران فان        

   

   

  «آرش آذر پیک» در گفتگو با آرتنا توضیح داد:چرا جایزه ادبی لیراو به کرمانشاه رفت؟

  آرتنا: «آرش آذر پیک» گفت: خوشحالم که لیراو توانسته بین تمام جایزه های ادبی برای خودش جایگاهی به یادگار بگذارد.

   

   

   

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری هنر «آرتنا»، “چرا جایزه ادبی لیراو به کرمانشاه رفت؟” سوالی بود که در ذهن خیلی ها علامت سوالی شده بود. به سراغ موسس مکتب اصالت کلمه رفتیم تا جواب این سوال را بیابیم . لذا به سراغ موسس این حرکت جناب آرش آذر پیک رفتیم، ایشان در جواب سوال در ابتدا تعریفی از این مکتب برشمرد و سپس به سوال ما پاسخ داد:
  مکتب اصالت کلمه یا به عبارتی دیگر «فلسفه و ادبیات کلمه گرا» که برای نخستین بار در جهان ادبیات پا به عرصه ی وجود نهاده، ۱۲ سال پیش یعنی پنجم امرداد ۱۳۸۲ رسماً در شهر کرمانشاه اعلام حضور کرد. اصالت کلمه مکتبی ست که وارونِ تئوری یا مکتب اصالت شعر و داستان، کلمه را نه وسیله ای در خدمت شعر و داستان بلکه آن را سرچشمه و مادرِ شعر، داستان و دیگر ژانرها و ساحت های نهفته و ناگفته ی ادبیات می داند. این حرکت ادبی، در گروه یا انجمنی خاص محدود نمی شود بلکه بسیارند کسانی که خودآگاه یا ناخودآگاه تحت تأثیر آن هستند و هواداران بی شماری در بین شاعران و داستان نویسان پارسی زبان در سراسر جهان دارد. بنابراین همکاری ما با جایزه ی ادبی لیراو اتفاقی فرخنده است که به چند دلیل انجام شده:
  ۱- جایزه ی لیراو جهانی است و به تمامی پارس زبانان دنیا تعلق دارد.
  ۲- این جایزه مربوط است به شعر آزاد با تمام جریانات و سبک های نوین آن و داستان با همه ی نحله هایش.
  ۳- پنجمین دوره ی لیراو در سال ۹۴ در زادگاه مکتب اصالت کلمه یعنی شهر کرمانشاه برگزار خواهد شد.
  ۴-  لیراو جایزه ای خصوصی و داوری شعر و داستان بر پایه ی سلیقه و نگاه های متفاوت و متنوع است.
  ۵- آثار ارسالی به این مسابقه، وارون بسیاری از جایزه های غیرخصوصی تابع هیچ موضوع از پیش تعیین شده ای نیست.
  و اما با توجه به رایزنی های پی در پی با جناب آقای حمید رضا اکبری شروه – مؤسس جایزه ی ادبی لیراو- ، بانو مریم نظریان (مولانا) به عنوان دبیر و بانو هنگامه اهورا به عنوان مسئول روابط عمومی این همایش انتخاب شدند.
  برایم جالب بود و حداقل خودم هم قانع شدم که لیراو توانسته بین تمام جایزه های ادبی موجود برای خودش جایگاهی به یادگار بگذارد.

   

  این خبر را در خبرگزاری هنر آرتنا بخوانید.