خانه / اخبار / خبر انتشار مجموعه فرامتن «عاشقانه های آخرین ملکه ی هخامنشی» به قلم بانو مارال مولانا در سایت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

خبر انتشار مجموعه فرامتن «عاشقانه های آخرین ملکه ی هخامنشی» به قلم بانو مارال مولانا در سایت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)

 

 

 برای خواندن آنلاین خبر کلیک کنید

 

 

کتاب «عاشقانه­‌های آخرین ملکه­‌ی هخامنشی»، اثر مارال مولانا به تازگی راهی کتابفروشی‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «عاشقانه‌­های آخرین ملکه‌­ی هخامنشی» مجموعه‌ای­ فرامتن به قلم مارال مولاناست که از سوی انتشارات اریکه سبز منتشر شده است.

در پس­گفتار «عاشقانه­‌های آخرین ملکه‌­ی هخامنشی» اینگونه آمده که فرامتن آزادترین متن ادبی جهان و خارج از حیطه­ شعر و داستان است. از ادبیت فراوانی برخوردار بوده و سرشار از وجوه هنری کلمه است و تمام متون ادبی را از جملات قصار گرفته تا مناجات‌‌نامه، متون تاریخی، سفرنامه، خطابه، زندگی­نامه و حتی متون علمی و پزشکی را در بر می­‌گیرد.

در این کتاب آمده است از آن رو که ادبیات ایران شعرمحور بوده ادبیت کلمه همواره در شعر خلاصه و تعریف شده اما ما در برخی از متونی که جملات قصار، مفاهیم عظیم و… هستند وجوه هنری دیده­‌ایم که هیچ تعریف شعری ندارند همان گونه که متن آغازین گلستان سعدی یعنی «منت خدای را عز و جل…» متنی‌­ست نیایشی نه شعر و داستان اما آن گونه محبوب و مورد توجه همگان است که هزاران دیوان شعر دارای چنین نفوذی نبوده‌­اند؛ بنابراین فرامتن‌­نویس الزاماً قرار نیست شاعر یا داستان باشد و مقصودش زیبا و هنری کردن متن است نه صرفاً شاعرانه‌­تر و قصوی‌­تر کردن آن و هر چه قدر قلمش از لحاظ ادبیت هنری‌­تر بوده و از پتانسیل‌­های کلمه بیشتر بهره برده باشد به مقصود یعنی کلمه‌­گرا شدن نزدیک‌­تر شده است.

فرامتن فقط خاص ادبیات ایران نیست آن گونه که هدف لائوتسه از نگاشتن کتاب تائو ته چینگ که متنی معنوی و در عین حال اندیشگانی_فلسفی است خلق شعر یا داستان نبوده. شیوه­ نمایه‌­ای نگارش فرامتن نیز بر اساس محتوا و فرم درونی آن به دو شکل ستاره­‌چین و دایره‌­چین است.

در ادامه­ این بیانیه می­‌خوانیم که نمونه­ کامل فرامتن کتب مقدس نهج­‌البلاغه و صحیفه­ سجادیه است که آن چنان عظیم، فرارو و کامل هستند که به طور مستقل و مجزا با عنوان فرامتن متعالی معرفی می­‌شوند، در اوج بلاغت و فصاحت بوده و در صورت برگرداندن به زبانی دیگر استحکام، گیرایی و جنبه‌­های هنری خود را از دست نمی­‌دهند.

و اما در پایان این نوید به اهالی ادبیات و قلم داده شده که در آینده­‌ای نه چندان دور باز هم پتانسیل‌­هایی مانند سجع‌­نویسی و خطابه­‌نویسی با زبان فاخر، امروزی، زیبا و هنری به علت افراط و تفریط شاعران و داستان‌­نویسان در مانیفست­‌های غالبا کاهشی در ادبیات ایران و جهان رخ دهد.

«عاشقانه­‌های آخرین ملکه‌­ی هخامنشی» در ۲۴۴ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰نسخه و با قیمت ۲۶هزارتومان از سوی انتشارات اریکه‌ سبز وارد عرصه­ ادبیات شده است.

کد مطلب: ۲۷۶۳۹۱

 

 

 

 

 

درباره ی هنگامه اهورا

شاعر و داستان نویسِ عریانیست، عضو مکتب اصالت کلمه و دایره ی مطالعاتی قلم، مسئول روابط عمومی اصالت کلمه و دانش آموخته ی رشته ی مترجمی زبان انگلیسی

همچنین ببینید

خبر چاپ کتاب «بررسی جایگاه آزادی در حقوق با تأکید بر آزادی از منظر مکتب عدالت حقیقت گرا» به قلم بانو سکینه شهبازی (با دانلود)

  کتابی دیگر در مکتب عدالت حقیقت گرا (عریانیسم)   «بررسی جایگاه آزادی در حقوق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *