خانه / اخبار / نقد دکتر رضا کریمی _معاون اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان‌کرمانشاه_ بر مکتب اصالت کلمه و رمان چشم های یلدا در سایت باشگاه خبرنگاران جوان

نقد دکتر رضا کریمی _معاون اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان‌کرمانشاه_ بر مکتب اصالت کلمه و رمان چشم های یلدا در سایت باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

معاون اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان‌کرمانشاه گفت : کتاب چشم های یلدا را می‌توان نسخه‌ای از انسان نابینای بصیر دانست.

کتاب چشم های یلدا نسخه‌ای از انسان نابینای بصیربه گزارش  گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه،کریمی معاون اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان‌کرمانشاه گفت : کتاب چشم های یلدا را می‌توان نسخه‌ای از انسان نابینای بصیر دانست که یک نمونه متعالی آن ابابصیر از اصحاب نابینای امام صادق (ع) بود که امام با او از رؤیت خدا سخن گفت.

وی گفت : این کتاب یک نقد جدی بر اندیشه‌های مدرن است و عرفان آن بنا به اعلام نویسنده به عرفان متعالی اسلامی به ویژه مکتب عرفانی آیت‌الله قاضی نزدیک می‌شود.

کریمی  افزود: نظریه اصالت کلمه با الهام از قرآن است، اما نهایتا مباحث قرآنی یکی دو صفحه بیشتر نیست که به صورت ناقص بیان می‌شود کمتر اشارات قرآنی وجود دارد، در رمان سخن از جلسات تفسیر قران و نهج‌البلاغه توسط استاد است اما گاه آیات قرآن با ترجمه نادرست بیان می‌شوند.

وی افزود: از دوگانگی‌های کتاب این است که از یک سو مکتب اصالت کلمه ابتکاری جلوه داده شده و مکتب یک نظریه کپرنیکی معرفی می‌شود، ولی از سوی دیگر گفته می‌شود، «ادبیات کلمه گرا هرگز یک بدعت نیست‌».

معاون اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان‌کرمانشاه در خصوص سبک روایی رمان نیز، گفت: گویا سبک خاصی در کتاب در روایت داستانی می‌بینیم. اما ارتباط این سبک روایت با مکتب اصالت کلمه به صورت نهایی روشن نشد.
کتاب چشم های یلدا یک نقد جدی بر اندیشه‌های مدرن است.

 

 

برای خوانش خبر در پایگاه اینترنتی باشگاه خبرنگاران جوان کلیک کنید.

درباره ی هنگامه اهورا

شاعر و داستان نویسِ عریانیست، عضو مکتب اصالت کلمه و دایره ی مطالعاتی قلم، مسئول روابط عمومی اصالت کلمه و دانش آموخته ی رشته ی مترجمی زبان انگلیسی

همچنین ببینید

معرفی کتاب جنجال برانگیز «و آن گاه شیخ اشراق عاشق می شود» به قلم امپراتور واژه های جهان، آغازگر جنبش ادبی ۱۴۰۰ (عریانیسم)، عالیجناب آرش آذرپیک

  🔸 «و آنگاه شیخ اشراق عاشق می‌شود» دفتر فراشعرانه های امپراتور واژه‌های جهان، آغازگر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *